BESYO NEDİR

BESYO Nedir?

BESYO teriminin açılımı "Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu"dur.

BESYO:


Üniversitelerin BESYO bölümleri, spor olgusunu bilimsel olarak inceleyen ve sporun aktif subjeleri olan sporcular, antrenörler, yöneticilerin yetişme ve gelişmesini sağlayan kuruluşlardır.

Spor akademileri 4 yıllık temel üniversite eğitimiyle sporun mahalli olmaktan çıkarılıp evrensel ilkeler etrafında akılcı, bilgiye dayalı bir öğretim yapması sporun geleceği bakımından önem arz etmektedir.

Ülkemizde spor akademilerinin sayısı giderek artmakta ve bütün üniversiteler bünyelerine spor akademilerini ilave etmektedirler.

Eğer spor akademileri gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi fonksiyonel bir işleve sahip olursa, ülkemizin sporda gelişmesi sağlanabilir ve sporcu ve teknik eleman ihracatları yapılarak ülke kalkınmasına ve tanıtımına büyük katkı sağlanabilir.Özellikle küçük Balkan ülkelerinin dünyanın her yerine çeşitli branşlarda sporcu, transferi yaparak çok büyük miktarlarda para kazandıkları bilinen bir gerçektir.

 Spor akademilerinin kaliteli sporcu ve diğer spor öğreticileri yetiştirmesi durumunda ülkemizde insanlarımızın aktif olarak spor aktivitesi gerçekleştireceği velisanslı sporcu sayısının artacağı ve ülkemizde büyük problem olan spor yapmama hastalığının aşılacağı kanısındayız.

Ulu Önder’in gösterdiği hedeflerden birisi de ülke ve dünya barışının sporcular kanalıyla sağlanmasıdır. Bu hedefin gerçekleşmesinde spor organizasyonlarının yardımcı olması ve ayrıca ülkemiz bakımından toplumsal barışın kurulmasında önemli katkı da bulunduğu gerçeğidir.Türk milletinin zeki ve çevik olmasının temel paritesi spor yapmak olduğu unutulmamalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret38962

MARATON SPOR

BÖLÜMLER

SPOR BRANŞLARI

FUTBOL

VOLEYBOL

BASKETBOL

MASA TENİSİ

HENTBOL

TENİS

FAYDALI BİLGİLER

SPOR TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

SPOR PSİKLOJİSİ

SPORCU BESLENMESİ

BİZE YAZIN

ATATÜRK KÖŞESİ

BEDEN EĞİTİMİ WEB SİTELERİ

www.bedenegitimi.gen.tr/

www.bedenegitimci.org/

www.bedenegitimci.com/

www.bedenegitimi.web.tr/

İLETİŞİM

 

Harun ŞAHİN

 534 571 01 01 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 0°